ABC oświetlenia łazienki

ABC oświetlenia łazienki

Światło jest jednym z bardzo ważnych czynników, który wpływają na nasz nastrój ale również na wystrój pomieszczenia. W okresie pomiędzy wiosną a wczesną jesienią można z powodzeniem korzystać z naturalnego światła. Niestety nie zawsze jest to możliwe.

Kilkanaście lat temu było nie do pomyślenia, że łazienka może zostać zaprojektowana bez okien. Niestety wysoka cena mieszkań oraz ograniczenia dotyczące metrażu niejednokrotnie zmuszają nas do projektowania i aranżacji łazienki bez okien o ograniczonej powierzchni.  Już podczas projektowania warto zastanowić się nad różnymi rozwiązaniami, które wydobędą cały potencjał tego miejsca. Jednym z najważniejszych aspektów jest oświetlenie. Warto zadbać o to aby było jak najbardziej zbliżone do naturalnego.

Projektowanie oświetlenia jest tak samo ważne jak dobór odpowiednich materiałów. Trzeba pamiętać o tym, że zarówno zbyt mocne oświetlenie jak i niedobór światła może utrudnić funkcjonowanie przez długie lata.

 

 

Jak odpowiednio zaprojektować oświetlenie łazienki?

 

Przy projektowaniu oświetlenia w łazience najpierw niezwykle ważne jest określenie miejsc, które musza być najlepiej doświetlone. Zaprojektowanie dobrego oświetlenia zwłaszcza dużych pomieszczeń to spore wyzwanie więc warto rozważyć pomoc specjalisty. 

Niektórzy zapytani o najlepsze odpowiednie oświetlenie pewnie odpowiadają, że górna lampa sufitowa. W praktyce może okazać się, że jedna lampa nie jest w stanie dokładnie oświetlić wszystkich stref użytkowych w łazience. Dlatego, w niektórych przypadkach zajdzie potrzeba rozbudowania instalacji o dodatkowe punkty boczne.  Najłatwiej zacząć od podzielenie całej łazienki na sektory. Według normy w celu oświetlenia łazienki o powierzchni 6 m2 potrzeba jednego źródła światła o mocy 75 W, jeżeli powierzchnia jest większa niż 10m2 należy umiejscowić kilka punktów z żarówkami o mocy 50W. Tym sposobem sami podświadomie wskażemy gdzie powinno znajdować się powinno oświetlenie główne, funkcyjne oraz ewentualnie dekoracyjne. Jako oświetlenie główne warto wybrać plafony zamiast okazałych żyrandoli. Oświetlenie LED może z powodzeniem zastąpić bardziej energochłonne reflektory halogenowe.  Można również połączyć kilka rodzajów oświetlenia- plafonierę na suficie z kinkietem nad umywalka i taśmą LED nad wanną lub we wnęce. Zasada jest prosta -  im większe pomieszczeni tym więcej punktów oświetlenia.

Potencjalnie problematyczną strefą są okolice lustra. Jego odpowiednie podświetlenie jest niezmiernie ważne. Częstym utrudnieniem podczas codziennej toalety jest nieodpowiednie podświetlenie lustra. Dzieje się tak wtedy, gdy priorytetem nie jest kąt padania światła a design kinkietu. Przez takie nastawienie nie raz okazuje się, że światło jest zasłaniane przez inne urządzenia lub nasze ręce. Wybierając oświetlenie łazienki, powinno się brać pod uwagę najpierw jakie światło emitują lampy, a dopiero później na ich wygląd.

 

Kilka aspektów technicznych oświetlenia, na które warto zwrócić uwagę.

Bardzo istotna jest barwa światła. Światło o barwie chłodnej (5000-6000k) zapewnie lepszą ostrość widzenia, w związku z tym idealnie nada się na oświetlenia lustra. Małe łazienki również zyskają dzięki takiemu oświetleniu optycznie powiększą się i będą wyglądać czyściej wręcz sterylnie. Górne oświetlenie, które ma pełnić także funkcję relaksacyjną warto postawić na światło o barwie ciepłej (2800-3200k). Żółte światło idealnie pasuje do strefy wypoczynkowej.

Przy doborze oświetlenia należy również zwrócić uwagę na pozostałe parametry np.: klasa ochrony oprawy oświetleniowej.  Ze względu na dużą ilość pary wodnej oraz wilgoci w łazienkach należy wybierać produkty oznaczone stopniem ochrony o oznaczeniu IP44 lub wyższym, które wskazuje na dużą odporność urządzenia na kontakt z wodą. Jeżeli zdecydujemy się na oświetlenie pod prysznicem wybierzmy oświetlenie o stopniu ochrony min IPX7 i napięciu do 12 V.

Po podjęciu decyzji co do naszych wymagań technicznych warto pomyśleć nad aranżacją całej łazienki lub dopasowaniu oświetlenia do już obowiązującego stylu.
Nowoczesne oświetlenie do łazienki doskonale odnajdzie się w minimalistycznych wnętrzach. Taśmy LED i lampy o nieskomplikowanych formach świetnie podkreślą prostotę i przejrzystość tych wnętrz. Styl retro natomiast nie może się obyć bez kinkietu nad lustrem oraz efektownego żyrandolu. W mniejszych pomieszczeniach żyrandol można zamienić z powodzeniem na stylizowaną lampę.

Niewystarczająca wiedza na temat oświetlenia prowadzi do częstych błędów:

- oświetlenie skupione na lampie sufitowej
- brak oświetlenia strefy kąpielowej
- brak analizy światła
- nieprawidłowe ustawienie oświetlenia przy lustrze

Aby nie popełnić tych błędów warto zapamiętać wskazówki i porady, które pojawiły się w tym wpisie a w razie wątpliwości skorzystać z pomocy eksperta.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl