Skąd wziął się prysznic?

Skąd wziął się prysznic?

Krótka historia prysznica

W większość polskich domów jest niezbędnym elementem wyposażenia, który jest dostosowany do indywidualnych potrzeb domowników. O czym mowa? Oczywiście o prysznicu. Ale czy od zawsze tak było, czy zawsze był ogólnodostępny? W tym poście przedstawiona zostanie krótka historia prysznica, o której nie każdy słyszał.

Przed powstaniem prysznica ludzie radzili sobie na inne sposoby: termy, banie wypełniane wodą, publiczne łaźnie. Dbanie o higienę nie było jednak na pierwszym miejscu dla ludzi w tamtych czasach. W książce „Kobieta lekarką domową” Anny Fischer-Duckelmann znajdziemy wpis: „przeto codzienne używanie wody nie są nam wcale potrzebne, a osobom skłonnym do nerwowości nawet szkodliwe”. Warto zaznaczyć, że książką została wydana w 1901 roku i przetłumaczona aż na trzynaście języków. W latach 20.XX wieku zamiast kąpieli zalecano używanie „wód paryskich” czyli mazideł maskujących nieprzyjemny zapach.

Odprowadzenie wody a prysznic

Istotną sprawą przy użytkowaniu prysznica jest kanalizacja. Najstarsze z odnalezionych przez archeologów systemy kanalizacyjne znajdują się w dolinie Indusu np. w miastach Harappa lub Mohendżero Daro. Kolejne wzmianki na temat „pryszniców” odnajdujemy w opisach starożytnej Grecji. To tam wybudowano pierwsze akwedukty i systemy zaopatrzenia w wodę, które doprowadzały wodą do publicznych łaźni.

Historia najnowsza

Od nazwiska wynalazcy powstała polska nazwa tak dobrze znanego nam urządzenia. W XIX wieku Vincez Priessnitz poświęcił się badaniu wpływu kąpieli oraz wody na zdrowie ludzkie. Zapoczątkował to incydent, po którym leczył połamane żebra okładami z zimną wodą. Zaczął wykorzystywać zdobytą wiedzę i wybudował specjalną łaźnię, w której wykorzystywano hydroterapię. Aby „sanatorium” mogło funkcjonować również zimą stworzył natrysk, który został pierwowzorem dzisiejszych pryszniców.

Jednak dopiero w połowie XX wieku stał się ogólnodostępny i ludzie chętniej zaczęli z niego korzystać. Spowodowane było to przeniesieniem toalety do wnętrza mieszkania. W Polsce prysznice zyskały popularność dopiero w latach 90. wiązało się to z zmianami gospodarczymi w kraju przez co ludzie mogli wybudować swoje domy, zakupić mieszkania itd. Wtedy też zaczęto produkować brodziki z akrylu, który jest odporny na wgniecenia i odpryski.

 

 

 

Nowe technologie

W dzisiejszych czasach brodziki nie musza być wykonane tylko z akrylu. Jedną z możliwości są brodziki z konglomeratu zwanego inaczej lanym marmurem. Mogą mieć powierzchnię nieskazitelnie gładką lub strukturę do złudzenia przypominającą kamień. Niestety są bardzo ciężkie przez co mogą ulec uszkodzeniu podczas np. transportu. Inną opcją są brodziki ceramiczne, które mają duża trwałość i odporność na zarysowania. Są bardzo stabilne i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Można również zastanowić się nad kupnem brodzika stalowego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że z czasem mogą pojawić się na nim wybrzuszenia oraz brązowo-rdzawe zacieki. Następnym rodzajem są brodziki w technologii Stabilsound® i Stabilsound Plus®. Zapewniają one izolację termiczna oraz akustyczna. Instalacja ich w łazience nie narusza warstwy hydroizolacyjnej co zmniejsza ryzyko wstąpienia pleśni i grzybów. Dostępne są w różnych kolorach i strukturach. Ostatnim rodzajem brodzików są brodziki kamienne. Mogą być wykonane z marmuru lub granitu, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia. Kamień, z którego są wykonane tłumi hałas i jest akumulatorem ciepła co przyczynia się do większego komfortu użytkowania. Jednak trzeba pamiętać o odpowiednich środkach czyszczących do tego rodzaju brodzików.

Co niesie przyszłość

Łazienki ciągle ewoluują - nie są już tylko miejscem, w którym tylko dbamy o higienę ale też stały się miejscami odpoczynku i relaksu. Konstruktorzy wymyślają coraz to nowe technologie, tworzą innowacyjne rozwiązania. Biorąc pod uwagę dzisiejsze trendy dalej będzie dążyć się do minimalizacji wręcz ukrywania brodzików. A może za dwadzieścia lat prysznice będą w stanie analizować stan zdrowia użytkownika poprzez analizę potu i wypadniętych włosów, które spływają do odpływu? Zobaczymy co przyniesie przyszłość, ale już jesteśmy ciekawi.

 

 

              

 

 

 KABINY PRYSZNICOWE W LAZIENKA360.pl

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl