Wanna wolnostojąca – luksus (prawie) dla każdego
W ostatnim czasie do łask wróciła wanna wolnostojąca, której szczyt popularności przypadał pomiędzy latami 50-tymi a 80-tymi XX wieku. Wyparta przez wanny do zabudowy, które przebojem wdarły się do polskich łazienek, przeżywa obecnie swój renesans. Ogrom dostępnych na rynku kształtów, wielkości, kolorów oraz materiałów, z których wanny wolnostojące są wykonane, przyprawić może o prawdziwy zawrót głowy. Oczywiście, aby taki produkt wyglądał pięknie i dostojnie, należy ustawić go w odpowiednio dużej łazience, najlepiej na samym środku pomieszczenia. Z racji braku obudowy, która w przypadku wanny tradycyjnej zasłania większą jej część, wyeksponowany zostaje cały produkt, więc warto zakupić taką wannę wolnostojącą, która idealnie wpasuje się we wnętrze naszej łazienki i dzięki temu stanie się jej prawdziwą ozdobą. W jaki sposób dobrać jednak odpowiednią wannę do własnej łazienki? Na co należy zwrócić szczególną uwagę i jakie możliwości oferują producenci?
Wanna owalna, prostokątna czy okrągła?
Wanny wolnostojące to piękno i klasyka pod każdą postacią. Na rynku dostępne są zarówno modele prostokątne, owalne, a także takie o nieregularnych kształtach, które uzupełnione są o dodatki w postaci fantazyjnych lub prostych nóżek, dzięki którym można produkt postawić na podłodze. Wannę wolnostojącą w razie potrzeby można również przenieść w inne miejsce, bez konieczności skuwania płytek czy totalnego remontu całej łazienki. Produkt może z powodzeniem stanąć przy ścianie, tak samo dobrze wyglądał będzie w rogu pomieszczenia albo na samym środku, jeżeli tylko posiadamy odpowiednio dużą łazienkę, pamiętając przy okazji o zapewnieniu sobie przestrzeni manewrowej dookoła produktu. Dobór stylu, wielkości czy kształtu wanny wolnostojącej zależy tylko i wyłącznie od naszych potrzeb, upodobań oraz możliwości. Dobrze dobrany produkt może stać się prawdziwą ozdobą wnętrza, jeżeli tylko zadamy sobie trud, aby wszystko idealnie do siebie pasowało.
Zalety wanien wolnostojących
Główną zaletą wanny tego typu jest fakt, że jest nie tylko praktyczna, ale również sama w sobie stanowi dekorację łazienki, nadając odpowiedni charakter wnętrzu. Za sprawą wanny wolnostojącej łazienka może stać się zarówno elegancka i szykowna, jak i minimalistyczna, a może też przeobrazić się w designerski oraz nowoczesny salon kąpielowy. Wanny wolnostojące dostosować można więc do każdej łazienki – dostępne na rynku produkty idealnie sprawdzą się w łazienkach loftowych, urządzonych klasycznie lub w stylu skandynawskim. Wnętrze wanny wolnostojącej jest bardzo ergonomiczne, co gwarantuje maksymalny komfort podczas kąpieli. Po nalaniu odpowiedniej ilości wody i dodaniu ulubionego płynu, olejku czy soli, możemy raczyć się relaksującym, miłym wieczorem.
Najpopularniejsze i najbardziej wytrzymałe spośród dostępnych na rynku produktów są wanny wykonane z niezawodnego akrylu. Materiał ten jest niezwykle odporny na wszelkie uszkodzenia, odpryski czy pęknięcia, a także bardzo łatwy do utrzymania w perfekcyjnej czystości. W sklepach internetowych oraz stacjonarnych kupić możemy również wanny metalowe – stalowe, blaszane i emaliowane, a także wanny żeliwne, które niestety są drogie, a przy okazji niezwykle ciężkie. W zdecydowanej mniejszości są natomiast wanny kamienne czy drewniane, które często wykonywane są na indywidualne zamówienie klientów.
Wanna akrylowa z nośnikiem Milos SET - Schedline®
Minusy wanny wolnostojącej
Najważniejszą wadą wanien wolnostojących jest spora przestrzeń, której potrzebujemy, aby produkt zainstalować w łazience. Niestety, standardowe kilka metrów kwadratowych powierzchni, które serwują obecnie deweloperzy, na pewno nie wystarczy. Przyjmuje się, że 10m2 to minimalna wielkość pomieszczenia pozwalająca na to, aby wanna wolnostojąca mogła swobodnie znaleźć się w łazience. Dodatkowo należy zaplanować co najmniej 30-40 centymetrów wolnej przestrzeni dookoła wanny, aby móc swobodnie poruszać się po łazience i korzystać z samej wanny. Warto też mieć na uwadze fakt, iż wanna wolnostojąca jest mniej stabilna od jej zabudowanej koleżanki. Nóżki mogą czasem chwiać się i skrzypieć, co skutecznie utrudni korzystanie z produktu. Jeżeli wanna jest nisko osadzona nad podłogą, trudno jest wyczyścić tę przestrzeń i np. usunąć zabrudzenia czy zalegający pod produktem kurz. Dlatego też wszyscy, którzy lubią perfekcyjną czystość w łazience powinni zdecydować się jednak na wannę standardową, posadowioną na specjalnym nośniku EPS i zabudowaną płytkami. Wanna wolnostojąca nie sprawdzi się w domu, w którym mieszkają osoby starsze czy dzieci, które będą miały problem z wejściem do niej, jak i z wyjściem już po kąpieli. Czasem nawet może dojść do niebezpiecznych sytuacji, takich jak poślizgnięcie się.
Wanna wolnostojąca to niestety nie tylko większy koszt zakupu, ale również konieczność dobrania odpowiednich elementów wyposażenia, które będą do niej pasowały. Do wanny znajdującej się na środku łazienki dopasować należy odpowiednią armaturę – baterie podłogowe, które są mniej popularne, a przez to o wiele droższe w zakupie. Kupując jednak cały zestaw, wyczarujemy piękną i niebanalną łazienkę.
Różnice pomiędzy wanną wolnostojącą, a wanną przeznaczoną do zabudowy
Wanny do zabudowy przylegają do jednej, dwóch lub trzech ścian w łazience, a pozostały bok lub boki zabudowane są płytkami albo też wybraną przez klienta mozaiką. Baterie wannowe zazwyczaj montowane są w takim wypadku przy ścianie, a cały system pozwalający na odbiór wody jest niewidoczny - schowany pod wanną. Modele wolnostojące pozwalają natomiast wyeksponować całą wannę, dzięki czemu staje się ona zwykle największą ozdobą domowej łazienki. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać model, który współgrać będzie z wystrojem całego pomieszczenia. Montaż samej wanny sprowadza się do znalezienia odpowiedniego miejsca w łazience, ew. przymocowania nóżek do podłoża za pomocą silikonu. Pamiętajmy jednak, aby już na etapie projektu przewidzieć, gdzie wanna będzie stała, gdyż należy wcześniej zorganizować dostęp zarówno do zimnej, jak i ciepłej wody oraz kanalizacji. W ten sposób determinujemy niejako miejsce instalacji produktu, ale też nie narażamy się na dodatkowe koszty w przyszłości.
Chwila prawdziwego zapomnienia dla każdego
Kąpiel w pięknej i wygodnej wannie wolnostojącej to wyjątkowa przyjemność dla osób, które cenią sobie zarówno styl, jak i klasę. Współczesna elegancja to przede wszystkim prostota, a wanna wolnostojąca może być rzeźbą, przyciągającą uwagę wszystkich osób odwiedzających naszą łazienkę. Wanny akrylowe w różnych kolorach, kształtach oraz wielkościach dostępne są w stałej ofercie sklepu internetowego www.lazienka360.pl. Dzięki wielu różnorodnym modelom, które posiadamy w sprzedaży, każdy na pewno znajdzie odpowiedni produkt do własnej łazienki. Zakupione wanny uzupełnić warto o wszystkie niezbędne elementy pozwalające stworzyć własny, pełnowymiarowy salon kąpielowy. W ofercie sklepu Lazienka360.pl dostępne są zarówno baterie wannowe wolnostojące, syfony, jak i akcesoria łazienkowe, niezbędne do tego, aby w bezpieczny sposób zainstalować cały zestaw kąpielowy.