ŁAZIENKA DLA SENIORA
ŁAZIENKA DLA SENIORA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wygodna i bezpieczna łazienka dla seniora.

 

Polskie społeczeństwo starzeje się coraz szybciej – to niezaprzeczalny fakt. Główny Urząd Statystyczny podaje, że już w 2025 roku w Polsce będzie ponad 10 milionów osób, które przekroczyły 80. rok życia. Choć nie ma statystyk na temat stanu zdrowia czy sprawności ruchowej seniorów, na pewno z roku na rok nasza motoryka oraz możliwości zmieniają się. Nie zawsze wiemy, w jaki sposób perfekcyjnie urządzić łazienkę, aby służyła osobom starszym. Jeżeli więc jesteśmy na etapie remontu mieszkania czy domu naszych rodziców czy dziadków, albo sami chcemy, aby nasza łazienka służyła nam przez długie lata – również podczas jesieni życia, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami projektowania.

Warto pamiętać, że prawie 50% wypadków, które przytrafiają się osobom starszym, wydarza się w domu. Często ludzie bezwiednie korzystają z przestrzeni, nie zwracając uwagi na możliwe, bolesne skutki takich przyzwyczajeń. O wypadek nietrudno zwłaszcza w łazience – możemy poślizgnąć się podczas wchodzenia czy wychodzenia z wanny, a także podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych. Dlatego też dostosowanie łazienki do potrzeb oraz możliwości osób starszych jest bardzo istotne, aby zapobiec upadkom, stłuczeniom czy skomplikowanym złamaniom.

 

 

ETRUSCO

Brodzik z serii Etrusco w technologii Stabilsound Plus. Jego wysokość całkowita to zaledwie 3 cm!

 Ofertę brodzików z serii Etrusco znajdziecie tutaj.

 

 

Strefa kąpielowa

Najważniejszym dylematem, przed którym stajemy urządzając łazienkę dla seniora jest zdecydowanie się na jedno z dwóch rozwiązań: wanna czy prysznic?

Nawet jeżeli osoba starsza przez całe życie korzystała z wanny, o wiele wygodniejszym rozwiązaniem na pewno będzie kabina prysznicowa, najlepiej typu walk-in. Jeżeli zastosujemy antypoślizgowe płytki lub specjalne maty antypoślizgowe, na pewno zminimalizujemy ryzyko nieoczekiwanego, gwałtownego upadku, co zdarza się bardzo często podczas korzystania z wanny lub prysznica. Dodatkowo, strefa prysznicowa wyposażona może być w specjalne siedzisko, które pozwoli spokojnie, bez żadnego problemu wykąpać się. Do wygodnej kąpieli pod prysznicem idealne będzie zorganizowanie przestrzeni o wielkości co najmniej 150x150 cm tzw. pola manewrowego. Dzięki temu zarówno osoby, które bez problemu radzą sobie z poruszaniem, jak i ludzie korzystający z kul, chodzika czy wózka inwalidzkiego, będą mogli skorzystać z prysznica bez żadnych barier. Na rynku dostępne są również specjalne brodziki fabrycznie wyposażone w wygodne siedziska, jak np. brodzik Dante dostępny w sklepie www.lazienka360.pl - https://lazienka360.pl/pl/p/SCHEDPOL-Dante-brodzik-polokragly-90-cm-3.023/437. Jako uzupełnienie strefy prysznicowej idealnie sprawdzi się deszczownica. Zarówno szeroki zasięg, jak i możliwość regulacji kąta padania wody mogą przydać się na co dzień każdej osobie, która korzysta z prysznica na siedząco. Do takiego zestawu warto dołączyć baterię z wbudowanym termostatem. Dzięki takiej funkcji osoba biorąca prysznic czy kąpiel nie poparzy się, gdyż wydobywająca się woda będzie miała idealną, ustawioną wcześniej temperaturę. Jednym z nowoczesnych, pięknych, podtynkowych rozwiązań jest bateria Omnires Armance: https://lazienka360.pl/pl/p/Omnires-Armance-Bateria-3-wyjsciowa%2C-podtynkowa%2C-termostatyczna-bez-zestawu-natryskowego-AM52386-CR/343.

 

 

 

 

 

Jedną z opcji jest stworzenie takiej strefy prysznicowej, w której brodzik będzie niewidoczny. Pamiętajmy jednak o tym, że montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem podpłytkowym wymaga zaplanowania nawet 15-centymetrów wybrania w podłodze, gdzie ukryjemy elementy wykończeniowe oraz niezbędne podłączenia. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, chociażby z powodu zbyt niskich stropów. Wtedy można zdecydować się na niski brodzik, taki jak chociażby Mestrii Atira: https://lazienka360.pl/pl/p/Mestrii-Atira-brodzik-prostokatny-100x80x5-cm-IBST-1-80100-P/7.

 

 

 

Bezpieczna toaleta

W ciągu dnia korzystamy z toalety co najmniej kilka razy. W jaki sposób uczynić ten produkt, jak i strefę toaletową w pełni bezpieczną i przyjazną dla seniorów?

Warto zacząć od zainstalowania muszli sedesowej co najmniej kilka centymetrów wyżej, niżeli ma to miejsce w standardowej łazience. Pozwoli to zarówno łatwiej na niej siadać, jak i wstawać z niej. Dodatkowo, sama deska powinna być bardzo wytrzymała i zamontowana niezwykle stabilnie. Jeżeli zastosujemy specjalne uchwyty, które zainstalujemy po bokach toalety, na pewno wygodniej będzie z niej skorzystać. Również i uchwyt na papier toaletowy powinien być w zasięgu ręki, aby nie trzeba była wychylać się, by po niego sięgnąć. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, aby korzystanie z sedesu nie było problematyczne.

 

 

 

 

 

Umywalka

Myśląc o umywalce również należy zadbać o to, aby była zamontowana na odpowiedniej wysokości. Dobrać do niej powinniśmy wygodną w obsłudze baterię. Idealnie sprawdzą się baterie bezdotykowe, pod które wystarczy podłożyć ręce, aby zadziałały. Warto też zainteresować się produktami wyposażonymi w termostat, dzięki czemu osoba starsza nigdy się nie poparzy. Na rynku dostępne są również dozowniki mydła, które również działają „zbliżeniowo”.

Umywalka dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim powinna być zamontowana w taki sposób, aby korzystanie z niej nie przysparzało żadnych problemów. Dlatego też w takim przypadku warto zrezygnować z szafek podumywalkowych. Montując umywalkę w łazience warto dostosować jej wysokość do konkretnych użytkowników w taki sposób, aby osoba wysoka nie musiała się schylać, a niska nie miała wrażenia, że musi wyciągać ręce ku górze. Jeżeli z jednej łazienki korzysta osoba w pełni sił oraz osoba niepełnosprawna, warto pokusić się o montaż dwóch umywalek, co pozwoli nie tylko na ich bezproblemowe użytkowanie, ale również na korzystanie z nich niezależnie, w tym samym czasie.

 

 

 

 

 

Uchwyty i dodatki

Na rynku mamy do dyspozycji naprawdę wiele akcesoriów, które ułatwiają osobom starszym funkcjonowanie w przestrzeni łazienkowej, jak np. dywaniki łazienkowe, które w przypadku łazienki przystosowanej dla seniora powinny być przede wszystkim antypoślizgowe oraz antybakteryjne.

Uchwyty łazienkowe zamontować warto zarówno przy wspomnianej wcześnie toalecie, jak i pod prysznicem, a także przy wejście do samej łazienki. Przed montażem upewnijmy się jednak, że uchwyty, które chcemy kupić są trwałe i wytrzymają spore obciążenie. Istotne jest również odpowiednie oświetlenie łazienki, gdyż osobom starszym często znacząco pogarsza się wzrok. Warto zadbać o to, aby łazienka była jasna oraz przestronna. Dodatkowe oświetlenie punktowe na pewno zwiększy komfort użytkowania pomieszczenia. Pamiętajmy też, że im osoba starsza, tym łatwiej o infekcje czy przeziębienia. Szczególnie, jeżeli ktoś ma ograniczoną sprawność ruchową i np. wytarcie ciała po gorącej kąpieli trwa o wiele dłużej, niż standardowo. Warto więc zainstalować w łazience grzejnik, który dodatkowo ma wbudowaną grzałkę. W razie potrzeby można go podłączyć do prądu. Przydadzą się również wspomniane wcześniej antypoślizgowe dywaniki łazienkowe, dzięki którym również i w stopy będzie nam przyjemnie ciepło. Warto zadbać o to, aby poszczególne elementy wyposażenia były również łatwe do utrzymania w czystości, dlatego w łazience dedykowanej seniorom sprawdzi się podwieszana miska sedesowa czy też umywalka zamontowana do ściany. Im mniej przeszkadzających czy dodatkowych elementów, tym lepiej.

 

 

 

 

Na koniec warto zwrócić uwagę nie tylko na projekt samej łazienki, ale również na zapewnienie bezpiecznego dojścia do niej. Warto zlikwidować wszystkie elementy, które mogą przeszkodzić seniorom w dotarciu do pomieszczenia – progi, dywaniki, wystające elementy. Dodatkowo, można pokusić się o zakup lampek z czujnikiem ruchu, które wskażą w nocy drogę do łazienki. Dobrze zaplanowane i przemyślane wnętrze zminimalizuje ryzyko wypadku, a ponadto pozwoli na samodzielne funkcjonowanie osoby starszej w przestrzeni domowej bez żadnego wysiłku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl