Jego wysokość brodzik
Jego wysokość brodzik

 Nowoczesna łazienka nie może obyć się bez brodzika. Nieważne, czy w pomieszczeniu zainstalujemy brodzik tradycyjny – wysoki lub niski, czy też zdecydujemy się na rozwiązanie podpłytkowe lub sam odpływ liniowy, ważne aby produkt był zawsze wysokiej jakości. Brodzik jest bowiem elementem uzupełniającym kabinę prysznicową, choć tak naprawdę jest jeszcze istotniejszy od niej samej. Bez brodzika czy odpływu liniowego nie uda się stworzyć żadnej strefy prysznicowej.

 

 

 

 

 

 

 

Jest w czym wybierać!

 

W sklepach stacjonarnych oraz internetowych mamy do wyboru różne rodzaje brodzików – wykonane zarówno z akrylu, stalowe,
jak i konglomeratowe. Kluczowym pytaniem, jakie musimy sobie postawić przed remontem czy też urządzaniem własnej łazienki jest:
jaki brodzik wybrać – wysoki, standardowy, niski, a może podpłytkowy? W przygotowanym artykule zebraliśmy dla Was informacje o wszystkich rodzajach brodzików – tak, abyście mogli wybrać taki, który będzie idealnie pasował do mieszkania czy domu. Komfortowo urządzona łazienka, to bowiem łazienka, która przez lata zapewni nam bezproblemowe użytkowanie poszczególnych sprzętów oraz zakupionych produktów. Producenci oferują szeroką gamę brodzików – od wysokich z wbudowanym siedziskiem, po zaledwie kilkucentymetrowe, a nawet niewidoczne – podpłytkowe rozwiązania lub nowoczesne odpływy liniowe, które nie wymagają instalacji brodzika.

 

Obecnie brodziki dostępne są w różnych kształtach, a nawet kolorach. Największą popularnością cieszą się jednak produkty w kolorze białym oraz rozwiązania kwadratowe, prostokątne czy półokrągłe. Wybór odpowiedniego modelu powinien być uzależniony od wielkości łazienki. Jeżeli jest ona niewielkich rozmiarów, warto zdecydować się na brodzik półokrągły, który niejako „przykleimy” do ścian w rogu łazienki. Pamiętajmy jednak, że dużo większą swobodę ruchów oraz dostępną pod prysznicem przestrzeń zapewni brodzik prostokątny lub kwadratowy. Do wyboru mamy wiele rozmiarów, więc na pewno dostosujemy go do własnych potrzeb. Standardowe brodziki kwadratowe dostępne są w opcjach 80x80cm, 90x90cm, czy 100x100cm. Jeżeli mamy do dyspozycji więcej miejsca, warto zainteresować się dużym brodzikiem prostokątnym, który zapewni odpowiednią swobodę ruchów, a także umożliwi kąpiel we dwoje. Brodziki Mestrii dostępne w naszej ofercie są wykonane w technologii Stabilsound Plus®, to nowoczesne rozwiązania dedykowane wymagającym klientom. Wygoda użytkowania bierze się z faktu, iż produkty wykonane są z wytrzymałego i łatwego do utrzymania w czystości akrylu, natomiast obecne pod produktem warstwy: termoizolacyjna oraz akustyczna sprawiają, że kąpiel jest przyjemna, a dźwięki spadającej wody zostają skutecznie wyciszone.


Brodzik z serii Lotis w technologii Stabilsound Plus.

 

 

 

 

Ofertę brodzików w marce Mestrii znajdziecie tutaj.

 

 

 

Brodzik głęboki, niski czy podpłytkowy – który wybrać?

 

Brodziki, które najczęściej spotykane są w polskich domach, to brodziki standardowe oraz głębokie. Głębszy brodzik jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają mało miejsca w łazience i przez to nie mogą zamontować wanny. Na co dzień przydaje się szczególnie w sytuacjach, gdy mamy małe dzieci lub też od czasu do czasu decydujemy się na ręczne pranie ubrań. Niektóre modele brodzików głębokich mają dodatkowo fabryczne siedzisko, które może służyć zarówno do odpoczynku pod prysznicem jak również może stać się półką, na której odłożymy przybory kosmetyczne, żel pod prysznic czy szampon. Decydując się jednak na głęboki brodzik musimy pamiętać o tym, że osoby starsze czy o ograniczonej sprawności ruchowej będą miały problemy zarówno z wejściem, jak i wydostaniem się z niego. Ponadto taki produkt wpływa również na design łazienki, która może stać się ciężka wizualnie. W przypadku tego typu produktów nie ma potrzeby wkuwania się w posadzkę, aby zainstalować odpowiedni syfon. Wysokie brodziki mają wysokość od ok. 25 do 50 centymetrów oraz głębokość na poziomie 15-30 centymetrów.

 

 

 
Brodzik z serii Go Baby w technologii Stabilsound. 

 

 

 

Minimalistyczne i nowoczesne brodziki płytkie to rozwiązania nie tylko niebywale estetyczne, ale również bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu. Możliwość zrównania brodzika z poziomem podłogi lub pozostawienia zaledwie kilku centymetrów nad powierzchnią, pozwala nie tylko stworzyć piękną strefę prysznicową, ale również wygodnie skorzystać z prysznica osobom niepełnosprawnym czy starszym. W tym przypadku warto zaopatrzyć się w model brodzika z ryflowanym dnem i antypoślizgową powierzchnią. Na rynku dostępne są również brodziki niskie ze zintegrowaną obudową, dzięki czemu po prostu stawiamy taki produkt na podłodze, a następnie mocujemy i podłączamy do systemu kanalizacyjnego. Zastosowane w tego typu brodzikach spady, a także efektywne syfony sprawiają, że produkt jest w pełni bezpieczny i pozwala na skuteczny odbiór nawet dużego strumienia wody. Syfon w przypadku tego typu brodzików montowany jest pod powierzchnią podłogi. Przed montażem wykuwa się otwór w posadzce, aby zainstalować w nim syfon oraz rurę odprowadzającą wodę. W przypadku, gdy np. budujemy dom, możemy pozostawić odpowiednie otwory przed wylaniem wylewki. Niski brodzik jest kompromisem pomiędzy wysokim, tradycyjnym brodzikiem, a odpływem liniowym, który choć popularny, nie zawsze jest możliwy do zainstalowania w podłodze z racji niewystarczającej wysokości stropu czy podłogi. Brodziki płytkie mają wysokość ok. 5-7 centymetrów oraz głębokość 3-4 cm.

 

 

 


Brodzik z serii Etrusco w technologii Stabilsound Plus. Jego wysokość całkowita to zaledwie 3 cm!

 

 

 Ofertę brodzików z serii Etrusco znajdziecie tutaj.

 

 

 

Brodziki podpłytkowe – alternatywa nie dla każdego

 

Brodziki podpłytkowe to najnowszy trend jeżeli chodzi o urządzanie łazienek. Wszystko, co istotne schowane zostaje pod podłogą, dzięki czemu optycznie powiększamy łazienkę, a także tworzymy spójną przestrzeń, która nie zostaje zaburzona przez dodatkowe elementy. Wbrew obiegowym opiniom, brodziki podpłytkowe są łatwe do czyszczenia. Wystarczy wyjąć specjalną maskownicę i wyczyścić znajdujący się pod nią odpływ liniowy. Montaż samej kabiny bezpośrednio na podłodze z pomięciem tradycyjnego brodzika, to rozwiązanie estetyczne i bardzo funkcjonalne. Możemy stworzyć ogromną przestrzeń kąpielową, gdyż ogranicza nas tak naprawdę jedynie wielkość łazienki i konieczność zainstalowania w niej innych niezbędnych elementów, jak toaleta, bidet czy umywalka. Dodatkowo, rozwiązania posadzkowe są idealne do mieszkań oraz domów, w którym mieszkają osoby starsze lub niepełnosprawne. W przypadku tego typu rozwiązań należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe przygotowanie podłoża, uszczelnienie strefy prysznicowej oraz zachowanie odpowiednich spadów, które umożliwią bezproblemowy odpływ wody, bez rozchlapywania jej po całej łazience.  Brodzik podpłytkowy montowany jest w posadzce i zapewnia bezproblemowe korzystanie z prysznica zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, a także osoby niepełnosprawne czy starsze. W celu zamontowania brodzika w posadzce należy przygotować odpowiednie wybranie na około 10-15 centymetrów (w zależności od modelu i zaleceń producenta), co pozwoli schować produkt pod powierzchnią płytek. Następnie kładziemy glazurę i pozostawiamy widoczny jedynie odpływ liniowy.

 

 

Odpowiedni brodzik musi spełniać nasze wymagania, a także odpowiadać możliwościom technicznym uzależnionym od konkretnej łazienki. Brodzik powinien być bowiem dopasowany rozmiarem do wielkości łazienki, jego wysokość musi pozwolić na bezpieczny montaż w pomieszczeniu, a sam produkt powinien spełniać nasze oczekiwania związane ze stylem życia czy ograniczeniami związanymi np. z niepełnosprawnością ruchową domowników. Zarówno w przypadku brodzików niskich, jak i wysokich należy pamiętać, aby były one kompatybilne z kabiną i razem z nią, bateriami prysznicowymi oraz zestawem lub panelem natryskowym pasowały do całości łazienki.

 

 

 

 

 

 

 

Brodzik brodzikowi nierówny

 

Inwestując w remont łazienki chcemy, aby brodzik służył nam jak najdłużej. Dlatego też istotne jest, aby zastanowić się nad materiałem, z którego powinien być wykonany. Bardzo popularne i wytrzymałe na wszelkiego rodzaju urazy są brodziki akrylowe. Dodatkowo, część z nich jest również wyciszona dzięki użytej technologii Stabilsound Plus®. Poza tym akryl jest bardzo wygodny w utrzymaniu – zarówno czyszczenie, jak i codzienna pielęgnacja nie sprawiają żadnych problemów. Wystarczy mokra ścierka, aby produkt przez długie lata wyglądał jak nowy. Ogromną zaletą tego typu produktów jest również prosty montaż. Brodzik akrylowy jest lekki, dlatego też (jeżeli oczywiście posiadamy minimalne zdolności), możemy go własnoręcznie zainstalować w łazience. Niektóre modele, jak np. linia Mestrii wykonane są w technologii Stabilsound Plus® i poza powłoką Easy to Clean® oraz Antibac®, posiadają specjalną warstwę usztywniającą i pochłaniającą dźwięk spadającej wody. Pozostałe brodziki akrylowe dostępne w ofercie sklepu www.lazienka360.pl możemy zainstalować na specjalnym, bezpiecznym nośniku wykonanym z pianki EPS. Brodziki akrylowe są gładkie i bardzo przyjemne w dotyku. Pamiętajmy, aby nie używać do usuwania zabrudzeń z brodzika akrylowego środków, które w składzie mają granulki czy inne elementy ścierne, gdyż zniszczymy wtedy materiał, a także doprowadzimy do powstania rys. Na rynku dostępne są produkty kwadratowe, prostokątne czy półokrągłe – w kompaktowych wymiarach zaczynających się od długości boku 80 centymetrów, aż do 140 centymetrów.

 

 Przekrój brodzika w technologii Stabilsound Plus

 

 

Brodziki akrylowe mają zdecydowanie więcej zalet, niż dostępne na rynku brodziki stalowe czy konglomeratowe. Brodziki stalowe nie są bowiem odporne na zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne, gdyż najczęściej pokryte są emalią o grubości zaledwie 1-2 milimetrów, co jest niewystarczające podczas wieloletniego użytkowania produktu. Ponadto są chłodne w dotyku i dosyć głośne, gdy bierzemy prysznic. Należy również zaznaczyć, iż brodziki stalowe są najczęściej ciężkie, więc instalacja w pojedynkę nie wchodzi w grę. Brodzik konglomeratowy jest natomiast bardzo kruchy, a więc podczas uszkodzenia w trakcie montażu może rozpaść się na drobne kawałki. Ponadto produkty takie są drogie i podatne na różnego rodzaju zarysowania.  

 

Bogata oferta brodzików sprawia, że każdy, nawet najbardziej wymagający klient znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Przed podjęciem decyzji warto jednak sprawdzić, czego tak naprawdę potrzebujemy, przeanalizować nasze oczekiwania, a także dokładnie zapoznać się z możliwościami przestrzennymi. Na pewno uda nam się bez problemu znaleźć satysfakcjonujące nas rozwiązania.

 

 

 

 

Wydajność odpływu oraz hydroizolacja

 

Bardzo istotnym elementem, który wieńczy dzieło i sprawia, że cały zestaw prysznicowy może działać należycie, jest odpowiedni syfon. Jego dobór uzależniony jest od parametrów technicznych samego brodzika, jak i wydajności baterii czy słuchawki prysznicowej. Jeżeli syfon nie będzie potrafił odebrać wody, która wydobywa się spod prysznica, najpewniej skończy się na zalaniu całej łazienki. Warto zainwestować w syfon renomowanego producenta, który nawet schowany w podłodze, na pewno nie doprowadzi do awarii.

 

Bezwzględnie należy też pomyśleć o odpowiedniej hydroizolacji wokół prysznica. Po pierwsze – brak odpowiednich uszczelnień grozi zalaniem sąsiadów, a po drugie – zawilgoceniem ścian naszego mieszkania, które później bardzo trudno jest skutecznie osuszyć. Hydroizolację w strefie prysznicowej wykonać można za pomocą specjalnej folii w płynie. Okolice brodzika zabezpieczyć warto również specjalną taśmą uszczelniającą oraz przygotowanymi narożnikami wykonanymi z termoplastycznego elastomeru, które dostępne są w sklepie www.lazienka360.pl. Tworząc zestaw składający się z dobrej jakości brodzika oraz odpowiedniego syfonu, przy zadbaniu o szczelność strefy prysznicowej, uda nam się na pewno wyczarować łazienkę na długie lata.  

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl