Najczęstsze błędy popełniane podczas remontu i aranżacji łazienki. Cz.1.

Najczęstsze błędy popełniane podczas remontu i aranżacji łazienki. Cz.1.

 

 

 

 

 

 

 

 

Najczęstsze błędy popełniane podczas remontu i aranżacji łazienki. Cz.1.

 

Błąd 1- zbyt mała odległość pomiędzy sanitariatami oraz elementami wyposażenia łazienki

Jeżeli nie korzystamy z usług projektanta wnętrz, możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak ważne jest odpowiednie rozplanowanie poszczególnych produktów w łazience. Często problem pojawia się dopiero w momencie gdy wszystko jest już gotowe i zaczynamy z niej korzystać.

Według przyjętych zasad ergonomii (sprawdzonych w praktyce) odległość pomiędzy umywalką, sedesem, prysznicem, bidetem czy innymi elementami wyposażenia łazienek powinna wynosić co najmniej 20 – 30 cm. Przed umywalką oraz sedesem powinniśmy pozostawić co najmniej 40 - 50 centymetrów, natomiast przed pralką jeszcze więcej miejsca, aby móc swobodnie ją obsługiwać i po prostu zrobić pranie. Ważna również jest wysokość, na której znajdują się kluczowe elementy wyposażenia łazienki. Górna krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości 84-87 cm od poziomu podłogi w zależności od wzrostu użytkowników. Aby komfortowo korzystać z toalety  miska powinna być zamontowana na wysokości 40-45 cm. Natomiast strefa wygodnej manipulacji dla człowieka w pozycji stojącej to 80-150 cm nad podłogą – półki i akcesoria zawieszone na takiej wysokości pozwolą na sięganie po przedmioty bez problemów.

Warto zadbać o odpowiednie rozmieszczenie elementów wyposażenia łazienki już podczas projektowania pomieszczenia. Sytuacje gdy obijamy się o poszczególne elementy wyposażenia łazienki o poranku albo po wieczornej kąpieli potrafią być bardzo nieprzyjemne. Lepiej temu zaradzić zawczasu.  

 

Błąd 2 – źle dobrane płytki na podłodze lub pod prysznicem

Białe lub czarne płytki położone na podłodze albo czarne płytki w okolicach prysznica to niezbyt mądre rozwiązanie. Na bardzo jasnych albo ciemnych płytkach widać każdy pyłek oraz brud. Lepiej zastosować na podłodze szare płytki lub chociażby glazurę imitującą drewno. Dzięki temu większości zabrudzeń nie będziemy zauważać. Bardzo ciemne płytki pod prysznicem sprawią natomiast, że szybko zobaczymy na nich zacieki i osadzający się kamień.

Warto również pamiętać o pozostałych parametrach. Przypominamy, że do łazienki najlepiej sprawdzą się płytki o parametrach:

- nasiąkliwość na poziomie 3%,

- twardość 5-6,

- minimalna klasa ścieralności (w łazience zazwyczaj chodzimy w miękkim obuwiu lub na boso),

- właściwości antypoślizgowe (im wyżej w skali tym lepiej: R9- najniższa klasa, R13-najwyższa klasa);

- najwyższa klasa odporności na zabrudzenia (5 stopniowa skala: klasa 5 płytek oznacza że czyścimy je za pomocą ciepłej wody)

 

 

Błąd 3 – brak miejsca do przechowywania

Oczywiście są łazienki, które z racji swoich miniaturowych rozmiarów nie pozwalają na zaprojektowanie dostatecznej ilości miejsca do przechowywania. W rzeczywistości jednak w niemalże każdej łazience możemy wygospodarować schowki, półki czy miejsce na szafki, w których schowamy najpotrzebniejsze rzeczy – od kosmetyków, przyborów toaletowych, aż po środki czystości czy ręczniki. Warto zadbać o zaplanowanie miejsca do przechowywania jeszcze przed remontem. Wtedy zapewne uda nam się w taki sposób zaaranżować przestrzeń, że schowki i szafki nie będą rzucać się w oczy. Poza tym powinniśmy wyposażyć łazienkę w półki, wieszaki oraz akcesoria, które umożliwią zawieszenie papieru czy przyborów toaletowych. W sklepie internetowym Łazienka360.pl posiadamy również akcesoria łazienkowe, dzięki którym uda się zorganizować przestrzeń w łazience w sposób perfekcyjny: https://lazienka360.pl/pl/c/AKCESORIA-LAZIENKOWE/64.

Sytuacja gdy wszystkie niezbędne w łazience rzeczy mamy na wyciągnięcie ręki jest niezwykle komfortowa.

 

Błąd 4 – nieprawidłowa wentylacja łazienki

To błąd, który może nas bardzo drogo kosztować. Brak wentylacji lub nieprawidłowe jej wykonanie sprawi, że w łazience będzie gromadziła się wilgoć, którą nie tylko będziemy widzieli gołym okiem – w postaci zaparowanego lustra czy strużek wody płynących po płytkach. Duża wilgotność w łazience może doprowadzić do odpadania farby ze ścian czy sufitu, a nawet do pojawienia się pleśni lub czarnych plam w rogach łazienki. Warto zadbać o odpowiednie wykonanie wentylacji – czy to grawitacyjnej, czy mechanicznej. Przy wentylacji grawitacyjnej należy pamiętać, aby kratki wentylacyjne nie posiadały siatki przeciwko insektom – drobno rozmieszczone oczka utrudniają przepływ powietrza, a osiadająca tam para i brud mogą spowodować zablokowanie strumienia powietrza. Wentylacja mechaniczna w teorii powinna wspomagać tylko wentylację grawitacyjna, jednak w praktyce nie zawsze tak jest. Należy przede wszystkim pamiętać aby nie zapominać o włączeniu wentylatora. Wentylacja mechaniczna nie jest jednak polecana gdy w łazience znajduje się gazowe urządzenie grzewcze z otwarta komorą spalania. Jednak idealnie sprawdzi się w zamkniętej kabinie prysznicowej. Ważny jest również zakup odpowiednich drzwi ze stosownym podcięciem lub otworami wentylacyjnymi, które usprawnią prawidłowy przepływ powietrza w pomieszczeniu.

 

 

Błąd 5 – użycie niewłaściwych materiałów

Zakup nieodpowiednich materiałów do łazienki to nie tylko kwestia estetyki, ale również naszego bezpieczeństwa. Kupując płytki do łazienki warto zadbać o to, aby były one antypoślizgowe. Lampy powinny posiadać odpowiednie oznaczenia pozwalające na korzystanie z nich w pomieszczeniach wilgotnych. Decydując się na fugi czy inne materiały wykończeniowe, należy zwrócić uwagę aby były przeznaczone do łazienki. Podobnie sprawa wygląda z farbą, którą pomalujemy ściany czy sufit. Są na rynku produkty przeznaczone do pomieszczeń, w których panuje większa wilgotność powietrza – jak łazienka czy kuchnia. Ich użycie sprawi, że pomieszczenia te będą nie tylko estetycznie wyglądać przez długi czas, ale również zostaną zabezpieczone przed niszczącym działaniem wody czy wilgoci.

Na tym zakończymy nasz dzisiejszy wpis – już niedługo pojawi się druga część tego poradnika gdzie opiszemy kolejne z najczęściej popełnianych błędów podczas projektowania oraz remontu łazienki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl