Hydrolizacja łazienki krok po kroku

Hydrolizacja łazienki krok po kroku

Remont łazienki wraz z jej aranżacją uważane są za najbardziej czasochłonne i kosztowne przedsięwzięcia - zarówno podczas budowy domu, jak i w trakcie odświeżania mieszkania po latach. Jeżeli jest ono zaplanowane, świetnie. Gorzej w przypadku, gdy wynika to z zalania pomieszczenia. Skuwanie płytek, pozbycie się wilgoci znacząco wpłynie na poniesione koszty.

 

Warto na wstępie przypomnieć, że żadna powierzchnia, która została wykonana z okładzin ceramicznych nie jest w pełni wodoszczelna. Dlatego też ważne jest, aby pamiętać o uszczelnieniu powierzchni w okolicy kabiny prysznicowej, jak i w okolicy wanny.  Niezmiernie ważne jest solidne uszczelnienie, gdy decydujecie się na prysznic bez brodzika. Woda będzie uderzać z dużym ciśnieniem bezpośrednio na płytki, po jakimś czasie zacznie przenikać w głąb. W takich sytuacjach bardzo łatwo o rozwój pleśni i grzybów.

Przygotowanie

Prawidłowo wykonana hydroizolacja stworzy powłokę, która nie będzie posiadać żadnych szczelin oraz zabezpieczy strategiczne miejsca.
Potrzebne materiały do wykonanie izolacji:
-grunt
-zaprawa wyrównująca (o ile jest konieczna)
-folia w płynie
-kołnierz uszczelniający
-taśma uszczelniająca

 

 

 

 

  Wskazówki jak wykonać hydroizolację  

1. Odpowiednie podłoże

Powierzchnie należy wyczyścić i osuszyć. Jeżeli znajdują się na niej luźne elementy powinno się je usunąć. Natomiast, jeśli powstały jakieś ubytki trzeba je uzupełnić zaprawą wyrównującą.

2. Gruntowanie

Kolejnym krokiem jest zagruntowanie powierzchni. Emulsję nakłada się za pomocą wałka lub pędzla malarskiego. Warto nałożyć dwie warstwy w odstępach kilku godzinnych (sprawdź instrukcje na produkcie).

3. Kołnierz i taśma uszczelniająca

Taśma i kołnierz uszczelniają miejsca łączenia ścian i podłogi, narożniki oraz miejsca, w których znajdują się wyloty instalacji. Aby produkty dobrze się przykleiły powinny zostać nałożone na powłokę z folii w płynie, a następnie ponownie pokryte warstwą folii.

4. Folia w płynie

Folię można nakładać zarówno wałkiem jak i pędzlem. Zaleca się, aby folie nałożyć w dwóch warstwach. Pierwsza warstwa powinna zostać „wtarta” w podłoże. Zapewni to pełną izolację nawet w porach i nierównościach. Warstwa ta powinna mieć około 1 mm. Przed nałożeniem drugiej warstwy należy odczekać czas niezbędny do wyschnięcia ( według instrukcji na opakowaniu). Druga warstwa powinna być położona prostopadle do pierwszej. Zminimalizuje to ryzyko ominięcia jakiegoś miejsca.

Należy również pamiętać, że po zakończeniu prac nad hydroizolacją warto odczekać 12 godzin zanim przystąpi się np. do położenia płytek.

Tak wykonana hydroizolacja daje 100% pewność, że woda nie dostanie się w głąb zabezpieczonych miejsc. Dzięki tym zabiegom kolejny remont będzie spowodowany chęcią zmian a nie przymusem związanym z zabezpieczeniem powierzchni.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl