JAKI OKAP WYBRAĆ DO KUCHNI? (cz. 2)

JAKI OKAP WYBRAĆ DO KUCHNI? (cz. 2)

Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, w którym przedstawimy zarówno wady, jak i zalety poszczególnych rozwiązań, a także doradzimy, który model spośród dostępnych w naszym sklepie internetowym – Łazienka360.pl sprawdzi się najlepiej w konkretnej sytuacji.

Jaki typ okapu kuchennego wybrać?

Wybór tak naprawdę zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb oraz możliwości technicznych pomieszczenia. Tradycyjny okap kuchenny – wyciąg, możemy zainstalować tylko wtedy, gdy mamy dostęp do komina albo gdy mamy możliwość podłączenia go do wyjścia przez ścianę zewnętrzną. Pochłaniacz jest natomiast produktem, który sprawdzi się w każdej kuchni czy aneksie kuchennym, również w sytuacji gdy nie możemy powietrza wyprowadzić na zewnątrz pomieszczenia. Wtedy pochłaniacz wyposażony w specjalne filtry węglowe pozwoli zneutralizować nieprzyjemne zapachy oraz usunąć drobinki tłuszczu zawieszone w powietrzu, które jednak po przefiltrowaniu wróci z powrotem do kuchni.

 

Okap z wyciągiem

Zainstalowanie w kuchni wydajnego okapu sprawi, że zapachy pojawiające się podczas gotowania czy smażenia nie będą miały szansy aby przedostać się do innych pomieszczeń. Podobnie sytuacja wygląda z drobinkami kurzu, które zostanę usunięte na zewnątrz mieszkania czy domu, a nie osadzą się na ścianach, suficie czy wokół płyty grzewczej.

Na zakup okapu z wyciągiem możemy sobie pozwolić w sytuacji gdy mieszkamy w domu jednorodzinnym, w którym dostępny jest pojedynczy kanał wentylacyjny przeznaczony właśnie do zainstalowania okapu. W budownictwie wielorodzinnym podłączenie się do wentylacji może prowadzić do sytuacji, gdy odprowadzane z naszej kuchni zapachy oraz opary trafią bezpośrednio do kuchni sąsiada.

 

 

 

Pochłaniacze kuchenne

Jak już wspomnieliśmy – pochłaniacz kuchenny jest biedniejszym kuzynem okapu kuchennego wyposażonego w wyciąg. Najważniejszym elementem pochłaniacza jest zestaw wydajnych filtrów. Zwykle zawierają one węgiel, który skutecznie pochłania nieprzyjemne zapachy. Na naszej stornie znajdują się filtry węglowe pasujące do okapów dostępnych w ofercie. Niektóre modele mogą być wyposażone również w filtry przeciwtłuszczowe – metalowe albo flizelinowe, które pozwalają zatrzymać na nich większe cząsteczki tłuszczu lub innych substancji znajdujących się w parze podczas gotowania lub smażenia.  Należy pamiętać, że filtry metalowe są wielokrotnego użytku i należy je czyścić co 8 tyg (przy codziennym użytkowaniu) lub nawet co pół roku (przy okazjonalnym uruchamianiu). Filtr metalowy można z powodzeniem odświeżyć w zmywarce do naczyń lub umyć go w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Natomiast filtry jednorazowe (flizelinowe) wymagają wymiany co 2-3 miesiące gdyż zatrzymują tłuszcz i inne zabrudzenia. Kolejnym rodzajem filtrów jednorazowych są filtry wykonane z akrylu. Oznaczają się dużą chłonnością wilgoci oraz oparów (wymiana jest przewidywana po około 3-4 miesiącach codziennego użytkowania)

Pochłaniacz kuchenny to często jedyna opcja możliwa do zainstalowania w mieszkaniu znajdującym się w bloku czy domu wielorodzinnym.

Co należy wziąć pod uwagę przed zakupem okapu?

Przymierzając się do zakupu okapu do kuchni, która połączona jest z salonem, szczególną uwagę należy zwrócić na głośność pracy urządzenia. Najgłośniejsze dostępne na rynku okapy mogą wydawać dźwięki dochodzące nawet do 75-80 decybeli, co porównać można z głośno działającym telewizorem albo standardowym odkurzaczem. Są jednak na rynku dostępne produkty przyjemnie ciche, które podczas pracy nie przekraczają 40-50 dB, dzięki czemu na pewno nie zagłuszą oglądanego przez domowników filmu czy odbywających się przy wspólnym stole rozmów.

Okapy można kupić w wielu rozmiarach - od 40 cm do nawet 120 cm szerokości. Efektywne działanie zapewni okap, który będzie co najmniej tej samej szerokości co płyta grzewcza czy kuchenka gazowa. Warto zadbać również o to, aby okap był łatwy w czyszczeniu, gdyż brud i kurz potrafią osadzać się zarówno na jego powierzchni, jak i w zakamarkach, skąd następnie bardzo trudno je usunąć.

 

Sterowanie okapem

Zdecydowana większość dostępnych na rynku okapów, sterowana jest elektronicznie. Prędkość wentylatora ustawia się za pomocą przycisków, suwaków lub pokręteł na obudowie – starsze modele posiadają zwykle regulację od 1 do 3, natomiast w nowszych spotkać można nawet 10-stopniową skalę. Najnowsze okapy mają również sterowanie gestem, dzięki czemu podczas wykonywania prac kuchennych nie brudzimy obudowy urządzenia. Niektóre okapy wyposażone są ponadto w cyfrowy wyświetlacz, a czasem nawet są w stanie poinformować o konieczności wymiany poszczególnych filtrów. Na rynku dostępne są modele, które można sterować pilotem, co wyraźnie podnosi komfort ich codziennego użytkowania. Dzięki temu można regulować ich moc np. siedząc na kanapie w salonie.

 

Stylistyka oraz źródła światła

Okapy kuchenne dostępne są obecnie w różnych kolorach oraz kształtach. Do dyspozycji klientów producenci oddają zarówno okapy wykonane ze stali szlachetnej, szkła, jak i produkty stylizowane na okapy w konkretnym stylu architektonicznym, co pozwala dopasować je do naszego wnętrza. Pełną gamę okapów znaleźć można w dedykowanej im zakładce naszego sklepu internetowego Łazienka360.pl – https://lazienka360.pl/pl/c/Okapy/287.

Jeżeli chodzi o oświetlenie stosowane w okapach, to zwykle mamy do czynienia z oświetleniem halogenowym lub LED-owym. Bardzo rzadko spotyka się już tradycyjne żarówki. Okapy wyposażone w oświetlenie LED-owe mają zwykle klasę energetyczną od A do B, natomiast niższe klasy zarezerwowane są dla halogenów lub standardowych żarówek.

 

Wygoda i efektywność

Niezależnie od tego na jaki model się zdecydujemy, jeżeli to tylko możliwe - warto podłączyć okap do sprawnie działającej wentylacji. Dzięki temu nie tylko będzie pełnił funkcję oczyszczacza powietrza, ale również skutecznie wyciągnie z pomieszczenia wszystkie zapachy oraz parę wodną. Prawidłowo podłączone urządzenie wyposażone w rurę wentylacyjną odprowadzającą powietrze do komina, będzie zawsze bardziej wydajne niż okap działający wyłącznie jako pochłaniacz. Na tę opcję powinniśmy zdecydować się tylko w sytuacji gdy nie ma możliwości zastosowania w kuchni okapu z wyciągiem, np. w starym budownictwie czy w przypadku mieszkań w bloku, które nie posiadają osobnych kominów wentylacyjnych przeznaczonych do podłączenia okapu.  

Wybór okapu to ważny moment podczas remontu lub planowania nowej kuchni. Warto wybrać cichy model z wydajnością dostosowana do rozmiarów kuchni. Można samemu podjąć się montażu według instrukcji oraz w oparciu o porady specjalistów i cieszyć się czystym powietrzem w kuchni.

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl