Remont łazienki - jak się za to zabrać?

Remont łazienki - jak się za to zabrać?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Remont łazienki – jak się za to zabrać?

 

Remont łazienki to wyzwanie, które prędzej czy później pojawi się przed praktycznie każdym właścicielem mieszkania lub domu. Po kilkunastu latach użytkowania, pomieszczenie to zwykle wymaga bowiem odświeżenia, a czasem nawet totalnego remontu. Jeżeli właśnie nadszedł ten czas, warto wcześniej przemyśleć poszczególne kroki działania. Odpowiednie przygotowanie się zarówno finansowo, jak i psychicznie do remontu jest niezwykle istotne. Dzięki temu nie stanie się on wielotygodniowym koszmarem, ale szybkim i sprawnym odnowieniem naszego wnętrza, nie generując przy tym nieplanowanych, zbędnych kosztów.

 

Ustalenia przedremontowe


Przygotowując się do remontu lub chociażby odświeżenia łazienki, powinniśmy przede wszystkim stworzyć dokładny plan wraz z kosztorysem całego przedsięwzięcia. Większość osób, które przeprowadziły remont w łazience przyznaje, że kosztował on dużo więcej niż wstępnie zakładano. Pamiętać bowiem należy, że poza zakupem niezbędnych produktów, materiałów budowlanych, opłaceniem ekip fachowców, będziemy musieli nabyć wiele dodatkowych elementów, które choć niewidoczne na pierwszy rzut oka, są niezbędne w każdej łazience – złączki, kolanka, silikony, kleje, śrubki, wkręty czy uszczelniacze. Takie dodatkowe produkty choć niezauważane podczas samego planowania remontu, potrafią kosztować czasem niemałe pieniądze, wpływając na ostateczny rachunek. 

Zanim przejdziemy do szukania specjalistów czy wybierania odpowiednich produktów do łazienki, warto przemyśleć koncepcję pomieszczenia i rozplanowanie wszystkich elementów w taki sposób, aby wnętrze było nie tylko piękne, ale i wygodne w użytkowaniu. Możemy zainspirować się magazynami wnętrzarskimi czy portalami dla osób urządzających wnętrza, możemy też podpytać znajomych, którzy mają dobry gust. Możemy oczywiście zaangażować projektanta wnętrz, który nie tylko stworzy wizualną koncepcję łazienki, ale również pomoże w zakupie odpowiednich produktów, a nawet będzie czuwał nad zaangażowanymi do prac specjalistami. Jeżeli jednak sami planujemy remont, musimy dokładnie wymierzyć pomieszczenie i zobaczyć, jakie rozwiązania idealnie sprawdzą się w naszej łazience. Najczęściej bowiem to właśnie niewielka powierzchnia tego pomieszczenia wpływa na konieczność zakupu produktów o konkretnych rozmiarach. Na szczęście na rynku dostępne są zarówno przepastne kabiny prysznicowe, które mogą mieć aż 120 centymetrów szerokości, jak i kabiny niewielkie o szerokości już 70 centymetrów. Dlatego też niezależnie od tego czy dysponujemy niewielką łazienką, czy przepastnym salonem kąpielowym, uda nam się dopasować produkt do konkretnych możliwości. Mnogość rozwiązań, kolorów czy stylów, w jakich wykonane są wspomniane już kabiny, brodziki czy wanny, na pewno zaspokoi nasze gusta w 100%. Warto się rozejrzeć!

Jeżeli jednak nie chcemy zabierać cennego metrażu na strefę prysznicową, można zastanowić się nad rozwiązaniami typu walk-in. Wielkość przestrzeni możemy wtedy dostosować do własnych potrzeb i możliwości łazienkowych. Szeroką gamę ścian do kabin walk-in znajdziemy w ofercie sklepu internetowego Lazienka360.pl:

 

Kabiny prysznicowe 120 cm szerokości 

 

 

Kabiny prysznicowe 70 cm szerokości 

 

 

 

Kabiny prysznicowe typu WALK-IN 

 

 

 

Czas realizacji zamówienia


Warto pamiętać, że niektóre produkty łazienkowe – rzadziej te standardowe, zwykle te produkowane na indywidualne zamówienie, nie są dostępne od ręki. Czasem czas oczekiwania na produkt w wybranej przez nas konfiguracji wynosi nawet kilka tygodni. Taka sytuacja ma miejsce np. w przypadku drzwi wykonywanych na zamówienie klienta. Dlatego też warto przygotować się do remontu dużo wcześniej, a zakupione towary w miarę możliwości zmagazynować w garażu czy u znajomych.

Jeżeli będziemy korzystali z usług fachowych ekip remontowych, powinniśmy również odezwać się do nich odpowiednio wcześniej. W dzisiejszych czasach większość dobrych specjalistów ma zabukowane terminy na kilka miesięcy do przodu, a my przecież będziemy musieli zgrać prace hydraulików, elektryków czy glazurników. Warto też wiedzieć, że zawalenie terminu przez jedną ekipę sprawia, że kolejna nie może przystąpić do pracy. Dlatego też starajmy się zachować kilkudniowe odstępy pomiędzy umówionymi terminami poszczególnych fachowców. Jeżeli zdarzy się 2-3 dniowe wydłużenie czasu pracy (a zdarza się to częściej niż nam się wydaje), cały plan nie rozsypie się w drobny mak. Jeżeli zadbamy odpowiednio wcześnie o mądre zaplanowanie remontu, potrwa on maksymalnie krótko, a my nie będziemy mieć żadnych dłuższych przestojów w korzystaniu z łazienki czy toalety.

 

 

 

 

 

Kolejność prac remontowych


Jeżeli mamy już przygotowaną wstępną koncepcję pomieszczenia, wybrane i zakupione wszystkie elementy, zdecydowaliśmy się na konkretne kolory czy produkty, które zainstalujemy w łazience, nadchodzi czas na rozpoczęcie remontu. Pierwszym jego etapem jest skucie starej glazury oraz usunięcie niepotrzebnych elementów wyposażenia. Kolejnym etapem jest odnalezienie istniejącej instalacji kanalizacyjnej albo elektrycznej w ścianach (jeżeli oczywiście zechcemy je wymienić na nowe) i wymiana rur czy okablowania. Ustalamy też, w którym miejscu pojawić mają się dodatkowe włączniki światła czy gniazdka elektryczne, które następnie montujemy. Jeżeli już zakończymy działania związane z elektryką czy kanalizacją, musimy zaszpachlować powstałe dziury i dokładnie wygładzić ściany. Wtedy też instalujemy grzejnik. Następnym punktem jest położenie płytek – zaczynamy od ścian, a następnie kładziemy je na podłodze. Później zajmujemy się tzw. białym montażem, a więc zainstalowaniem umywalki, sedesu, brodzika prysznicowego lub wanny, a także innych elementów opcjonalnych, jak chociażby bidetu. Wszystko oczywiście według ustalonego wcześniej planu. Ostatni ze stricte budowlanych etapów to prace wykończeniowe, takie jak: fugowanie, zasilikonowanie miejsc styku produktów ze ścianami, montaż armatury prysznicowej, wannowej czy umywalkowej, a także pomalowanie ścian w miejscach, w których nie zostały położone płytki. Na sam koniec pozostaje czysta przyjemność, a więc urządzenie wnętrza, dobór dodatków, a także elementów dekoracyjnych. Trzymanie się tej kolejności sprawi, że wszystkie prace pójdą sprawnie i nie zniszczymy wcześniejszych dokonań remontowych.

 

 

 

 

 

Ile to kosztuje?


Remont i urządzenie łazienki nie musi być bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Na pewno jest to jednak większe wyzwanie niż odświeżenie salonu czy sypialni, dodatkowo generuje dużo większy bałagan związany ze skuwaniem płytek czy wymianą elementów takich jak wanna lub kabina prysznicowa. Musimy być również przygotowani na niespodziewane wydatki, dlatego warto krok po kroku zaplanować wszystkie działania i zrobić dokładny kosztorys, zakładając jednocześnie margines 15-20% dodatkowych, niespodziewanych kosztów, które mogą się pojawić. Zawsze bowiem może okazać się, że wybrany model produktu nie jest już dostępny, a ceny w ciągu kilku miesięcy – od stworzenia planu do momentu jego realizacji, zmienią się. Dlatego też warto zrobić zakupy już w momencie, gdy wybierzemy wszystkie materiały czy produkty, które chcielibyśmy zainstalować w naszej łazience. Wszystkie elementy tzw. białego montażu, a także kabiny prysznicowe, baterie wannowe czy prysznicowe oraz akcesoria w atrakcyjnych cenach znaleźć można w ofercie sklepu internetowego www.lazienka360.pl. Zakup wszystkich produktów w jednym miejscu to nie tylko oszczędność czasu, ale przede wszystkim - pieniędzy. Przy zamówieniu za co najmniej 2000 złotych nie ponosimy bowiem żadnych opłat za przesyłkę produktów, które dzięki bezpiecznym opakowaniom, dotrą do nas bez żadnych uszkodzeń. Gotowi na remont?  

 

 KABINY PRYSZNICOWE W LAZIENKA360.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl