Łazienka bez bakterii i wirusów

Łazienka bez bakterii i wirusów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po długim, męczącym dniu najlepiej odpoczywa się w wannie wypełnionej pianą albo biorąc gorący prysznic. Łazienka jest naszym azylem, miejscem, w którym nabieramy sił do dalszych działań. Warto zadbać o to, aby była ona również miejscem bezpiecznym - pozbawionym bakterii czy wirusów, które przecież w tym pomieszczeniu namnażają się bardzo szybko z racji dużej wilgotności powietrza oraz wysokiej temperatury. Naukowcy szacują, że łazienka jest idealnym siedliskiem do rozwoju ponad 200 rodzajów wirusów oraz bakterii, w tym najpopularniejszych: Escherichia coli, salmonelli czy niezwykle groźnej pałeczki ropy błękitnej.

Najwięcej wirusów oraz bakterii znajdziemy oczywiście w okolicach muszli klozetowej, na wannie, brodziku czy umywalce. Tak naprawdę jednak nie ma chyba miejsca w łazience, gdzie ich nie ma. W walce z drobnoustrojami pomogą dostępne na rynku środki czystości. Wielu producentów brodzików czy wanien oferuje również specjalne produkty, które fabrycznie wyposażone zostały np. w powłokę antybakteryjną albo opatentowane rozwiązania ułatwiające ich codzienne sprzątanie. Tego typu produkty dostępne są również w sklepie internetowym www.lazienka360.pl. Warto to sprawdzić!

 

Jak zwalczać bakterie i wirusy w łazience?


Do najbardziej oczywistych metod należy utrzymywanie czystości na co dzień oraz systematyczne dezynfekowanie powierzchni, na których zarazki mogą się rozwinąć i swobodnie bytować. Łazienka jest miejscem szczególnym z racji czynności higienicznych, które tam wykonujemy. Dlatego też należy zadbać o jej czystość ze szczególną starannością. Wiadomo jak ogromnym zagrożeniem może być kontakt z bakteriami czy wirusami, które wywoływać mogą groźne choroby. Z pomocą przychodzą nam środki czystości oraz płyny antybakteryjne, które bez problemu znajdziemy na sklepowych półkach. Warto czyścić najbardziej narażone na bakterie powierzchnie regularnie i dokładnie.

Kilka prostych zasad, które warto przestrzegać każdego dnia we własnej łazience:

  1. Przed spuszczeniem wody w toalecie należy zamknąć klapę sedesową. Wtedy cząsteczki wody, które mogłyby unosić się razem z bakteriami bytującymi w toalecie (tzw. flora kałowa) zostają zatrzymane wewnątrz produktu. Są to bakterie bardzo groźne, takie jak: salmonella, Escherichia coli czy Campylobacter. Wywołują salmonellozę albo groźne zatrucia pokarmowe.
  2. Codzienna dezynfekcja toalety, którą warto przeprowadzić wieczorem, gdy nikt przez dłuższy czas nie będzie już z niej korzystał. Wystarczy wlać do środka płyn dezynfekujący (najlepiej w żelu, gdyż ten na dłużej pozostaje na powierzchni i ma szansę na zabicie większej ilości bakterii). Na co dzień warto też stosować kostkę dezynfekującą bądź specjalne żele umieszczane w opakowaniach zawieszonych pod kołnierzem sedesu. Hamują one namnażanie się drobnoustrojów po każdym spłukaniu toalety.
  3. Pamiętać należy o regularnym wietrzeniu łazienki, pozostawianiu otwartych drzwi, a wcześniej warto zainwestować w dobry wentylator łazienkowy. Drobnoustroje rozwijają się najlepiej w wilgotnych pomieszczeniach. Jeżeli nie doprowadzimy do powstawania wilgoci, a po kąpieli usuniemy z łazienki nadmiar pary, środowisko do rozwoju bakterii i wirusów będzie niesprzyjające.
  4. Czyśćmy na co dzień wszystkie produkty, z których bezpośrednio korzystamy. Wymieniajmy też regularnie gąbki czy szczoteczki do zębów, na których bakterie chętnie osiadają. Również regularna wymiana ręczników czy dokładne czyszczenie kubków na szczoteczki oraz mydelniczek jest koniecznością.
  5. Bardzo ważna rada – regularne, dokładne mycie rąk przy użyciu mydła oraz gorącej wody. W ten sposób pozbędziemy się bakterii i wirusów, które możemy wynieść z łazienki na dłoniach, a następnie przenieść na przedmioty codziennego użytku – takie jak telefon, klawiatura komputera czy pilot do telewizora. Stamtąd już prosta droga, aby drobnoustroje dostały się do naszego organizmu.
  6. W łazience powinniśmy zrezygnować z materiałów, które nie nadają się do stosowania w tym pomieszczeniu. Wszelkie wełniane dywaniki łazienkowe, grube zasłony na okna czy niezabezpieczone drewno – to materiały, których powinniśmy wystrzegać się podczas projektowania oraz urządzania łazienki. Zbiera się w nich wilgoć, mogą pleśnieć i stanowić idealne podłoże do rozwoju chorobotwórczych bakterii, wirusów, grzybów czy pleśni.

 

 

 

 

Toaleta – najbardziej newralgiczne miejsce w łazience

Muszla toaletowa zawiera różne zakamarki, które bardzo trudno jest odpowiednio doczyścić. Na szczęście coraz częściej na rynku spotkać można bezkołnierzowe miski sedesowe. Są nie tylko łatwiejsze w czyszczeniu, dzięki czemu bakterie mają o wiele mniej możliwości, aby się rozwinąć. Warto też postawić na toaletę podwieszaną, dzięki której nie będzie problemu z czyszczeniem przestrzeni wokół niej. Poszczególne elementy, z których stworzyć można bezpieczną toaletę znajdziemy na podstronie .

 

Toalety w lazienka360.pl 

 

 

Brodzik i wanna – jaki materiał jest najbezpieczniejszy?

Chcąc zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i pozostałym domownikom warto zainteresować się produktami wykonanymi z akrylu, który dzięki gładkiej, nieporowatej powierzchni jest o wiele łatwiejszy do utrzymania w czystości od produktów np. z porowatą powłoką żelkotową. Pełną gamę produktów wykonanych z akrylu, które dostępne są w sklepie Łazienka360.pl znaleźć można na stronie.

 

Wanny akrylowe w lazienka360.pl

 

 

Producenci armatury łazienkowej oraz elementów wyposażenia wnętrz wprowadzają również na rynek specjalne powłoki antybakteryjne, jak np. Antibac®, dzięki którym produkty typu wanna czy brodzik stają się jeszcze bardziej bezpieczne. Wszystkie produkty wyposażone w antybakteryjną powłokę Antibac® dostępne w sklepie Łazienka360.pl znaleźć można na stronie.

 

Brodziki z powłoką Antibac® w lazienka360.pl

 

 

 

Czy prysznic jest bezpiecznym rozwiązaniem?
Odkręcając wodę pod prysznicem nie spodziewamy się, że w momencie gdy ze słuchawki lub deszczownicy zaczną wydostawać się pierwsze krople, razem z nimi na nasze ciało spada niezliczona ilość bakterii oraz wirusów. Bytują one zarówno w słuchawce, jak i w wężach, które doprowadzają wodę z baterii do słuchawki. Dzięki dużej wilgotności, braku światła i wysokiej temperaturze, która panuje w łazience, rozmnażają się w trybie ekspresowym. Wystarczy jednak regularnie czyścić wszystkie elementy zestawu prysznicowego aby problem zminimalizować. Nie zaszkodzi również abyśmy od czasu do czasu ustawili pokrętło do regulacji temperatury na najwyższą możliwą wartość. Wystarczy, że przez kilka minut ze słuchawki wydostawać się będzie woda o temperaturze co najmniej 60 stopni, aby większość bakterii czy wirusów została unicestwiona.

 

To może wanna?

Jeżeli chodzi o wannę to sytuacja z baterią i wężykami wygląda dokładnie tak samo. Sam produkt warto po każdej kąpieli dokładnie umyć, ewentualnie przetrzeć mokrą ściereczką i wytrzeć do sucha. Drobnoustroje rozwijają się najlepiej w wilgotnym środowisku, więc pozbawiając ich tej możliwości, duża część z nich po prostu nie będzie miała okazji żeby się namnożyć.

 

 

 

 

Czysta łazienka to przyjazna łazienka

Pamiętajmy, że w łazience spędzamy statystycznie około dwóch lat naszego życia. Powinna być więc pomieszczeniem nie tylko wygodnym, ale również w pełni bezpiecznym. Warto zainwestować w produkty, które wykonane zostały z odpowiednich materiałów, dołączając do tego obowiązkowo regularne sprzątanie i odpowiednią dbałość na co dzień, aby nie dopuścić do rozwoju bakterii, pleśni oraz wirusów w pomieszczeniu.

Jeżeli w naszym domu czy mieszkaniu mamy odpowiednią przestrzeń aby urządzić osobną toaletę i łazienkę, tym lepiej. Jeżeli na co dzień korzystać będziemy głównie z toalety, łazienka i wszystkie znajdujące się w niej przedmioty, będzie mniej narażona na rozwój bakterii. Pamiętajmy, że zakup np. z podwieszanej miski WC, podwieszanej umywalki czy brodzika podpłytkowego to sposoby na szybsze sprzątanie poprzez pozbycie się zakamarków, które trudno zdezynfekować. Warto też pochować przedmioty codziennego użytku, kosmetyki, szczoteczkę do zębów itp. Dzięki temu nie tylko nie narazimy ich na działanie bakterii, ale również sprawimy, że posprzątanie łazienki będzie szybkie i bezproblemowe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl